Our Staff

Session 2014-2015

Head Teacher, Jane Arthur

Depute Head Teacher (P1-3), Eileen Allan

Depute Head Teacher (P4-7), Susan Clark   

Principal Teacher (P1-3), Sheila Angus

Principal Teacher (P4-7), Janis MacGregor     

Classes         Teachers                                                      

P1a              Lesley McDowell(Mon-Wed)/Liz Morgan(Thurs & Fri)

P1b              Elizabeth Clark(Mon, Tues & Wed am)/Rhona Campbell(Wed pm, Thurs & Fri)

P1c              Kathryn Nicolson

P2a              Sandra Pomphrett

P2b              Lesley Kennedy(Mon & Tues)/Suzanne Campbell(Wed-Fri)

P3a              Laura Quigley

P3b              Elizabeth Lake & Susan Nickson (Thursday)

P4/3             Julie O’Donnell

P4a              Marion Stoddart

P4b              David Singer & Susan Nickson (Tuesday)

P5a              Elaine Riddle(Mon & Tues)/Claire Holmes(Wed-Fri)                     

P5b              Tania Begg (Supply)                                      

P6a              Caroline O’Neill

P6b              Lorna Dickson       

P7a              Lynn Robertson

P7b              Annie Tumelty

Nurture Teacher; Marion Mannion

Teachers of Non Class Contact Time; Sheila Angus, PT, Janis MacGregor, PT & Susan Nickson

PE Specialist Teachers; Rona McGillivary (Wednesdays & Thursdays)

Admin. Assistants; Kay McGurran, Diane Kenny, Yvonne Higgins & Janet Mulheron

Pupil Support Assistants; Mary Rose Aitken, Anne Marie Atherall (Nurture), Jane Costello, Elizabeth Fairholm, Cecelia McAdam, Laura  McCann, Lynne McGhie, Diane McNeill, Kailey Mooney, Jenny Smart & Sharon Sibbald

Janitor; Mark Costick

Lunch Supervisor; Helen Sorby

Catering Staff; Patricia McGeown, Morag Docherty, Grace Burke, Elizabeth Ewing, Ellen Armstrong, Anne Mannion

Dining Attendant; Tricia Campbell

Cleaning Staff; Doreen Callaghan, Rachel Martin, Ann Wilson, Margaret Mackie, Josie Haughey

Active Schools Coordinator; Ivonne Iser

School Chaplain; Moyna McGlynn (Church of Scotland)

Youth Worker; Paul Cathcart